Altın Arama ve Bulma Yöntemleri Nelerdir?

0

Altın Nerede Bulunur ?

Merhaba defineci arkadaşlar, bugün yazımızda altın madeninin nerelerde çıktığı altın arama yöntemlerini ve definecilikte kullanabileceğiniz metal arama cihazları hakkında bilgi vereceğiz.

İnsanlık tarihinin neredeyse başlangıcından beri, insanoğlu değerli madenlere merak salmış ve arayıcılığıyla meşgul olmuştur.Bu madenleri aramakla kalmayıp ihtiyaç halinde kullanmak suretiyle işletmeciliğini de yaparak, bunlardan olabildiğince yararlanmıştır.Altın, bu madenlerin başında gelmektedir. Maden aramanın ilk başladığı zamanlar kıymetli metaller toprağın yüzeyinde bulundukları için insanlar rahatlıkla bunlara erişebiliyorlardı.Ancak nüfusun artması ve bu metallerin yüzeyden giderek azalması,insanoğlunu yerin altındaki kaynaklara yöneltmiştir.Bu yöneliş değerli maden ürünlerinin aranma tekniklerinin ve arama araçlarının gelişmesine neden olmuştur.

Altın Arama Yöntemleri

Altın arama yöntemleri arasında bulunan uzaktan algılama metoduyla önce hedef alanlar tespit edilir. Alanların tespit edilmesinde uydu resimleri, cevher bulunduran kayalıklar, bölgelerdeki beşeri çeşitlilik, fay hatları ve kuşakların ne olduğuyla alakalı bilgi toplanır. Altın arama metodlarından bir başkası da toprak üstü aramalarıdır. Bu metotta bir alan belirlenir ve bu alanda jeokimyasal analizler üzerinde çalışılır. Alandaki toprağın,bitki örtüsünün,kayanın,kumun ve suyun analizleri yapılarak topraktaki cevherleşmenin özelliği belirlenir.

Altının oluştuğu ve barındığı bölgelerin bir takım özellikleri ortaya çıkarılmıştır..Altın genelde epitermal diye tabir edilen sıcak su yataklarının sebep olduğu farklılıkla oluşan derin çatlak ve çöküntü yerlerde, kuarslarda,kayalıklarda bulunur.Ayrıca bakırın bol bulunduğu yataklarda da altın üretimi yapılabilmektedir Dibe çökmüş bir vaziyette de bulunabilen altın bu bakımdan akarsu yataklarında bulunabilmektedir.

Bu kıymetli metalin aranması için önce bölgenin iyi araştırılması gerekir.Altın arama şirketlerinin yanı sıra bireysel olarak defineci diye tabir ettiğimiz insanlarda bireysel olarak som altın veya eski para şeklinde arama yapmak için öncelikle bu işi iyi yapabilecek araçları öğrenmelidir. Bu iş hobi olmanın yanında meslektir. Altın arama konusunda işinize yarayabilecek en etkin araçlar dedektörler ve alan taramalardır.Ve toprak altı görüntüleme cihazları da bunların arasında yer alır. Bu cihazları araştırırken test edebileceğiniz,eğitimini alabileceğiniz, teknik desteğini sorunsuz bir şekilde sağlayan firmalarla anlaşmanızı tavsiye ederiz.Burada önemli olan sizin nasıl bir arama yapmak istediğinizdir.Almak istediğiniz cihaz bu anlamda işinize yarayacak ve bütçenize uygun olmalı.

Altın arama faaliyetlerinde size yardımcı olacak en etkili cihazları buradan öğrenebilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere. Hoşçakalın.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Tedarikçi