Altın’ın Tarihçesi – Oluşumu

0

ALTIN’IN TARİHÇESİ Bilmek istiyorsanız bu, makaleyi okumalısınız.

Altın Latince bir kelime olup AU simgesi ile belirtilen parlak sarı renge sahip yumuşak kimyasal bir elementtir.Altın tarih boyunca insanoğlunun gözdesi olmuştur.Parlak sarı rengi,asitlere karşı dayanıklı olması, işlenmesindeki kolaylık ve tabiatta serbest halde bulunması bu gözdeliğin sebeplerindendir.

Altın yapı olarak bir hayli ağır metallerdendir. Üstelik havadan ve sudan etkilenmemesi onun bir anda tepkimeye girmeyen çok kararlı bir element olduğunu gösterir. Bundan dolayı hiçbir zaman paslanmaz, siyahlaşmaz ve donuk bir görüntüsü olmaz. Bir diğer özelliği de saf haldeyken çok yumuşak olmasıdır, bundan dolayı dövülme işlemi basit olduğu için biçimlendirilebilir. Altın bütün bu özellikleriyle tarihler boyu en değerli metallerden sayılmıştır.

Tarihi kayıtlara göre Mısır hükümdarları zamanında MÖ 3200 yıllarında, dönemin kıymetli metali olan altın, para basım yerlerinde, aynı boyda çubuklar halinde kalıplaştırılarak değer biçilen değişim aracı (para) olarak kullanıldı.

Bir diğer tarihi verilere göre MÖ 2000 yılına ait altın ziynet eşyaları kalıntılarına Peru’da rastlanmış olup, Amerika kıtasında yaşadığı bilinen uygarlıklar olan İnkalar’ın ve Aztekler’in de altına hatırı sayılır derecede düşkün oldukları bilinmektedir.

Altına değer veren eski uygarlıklar arasında; Makedonyalıları,Yunanlıları, İranlıları, Asurluları, Sümerleri sayabiliriz.

MÖ 1000 yılında yaşayan bir başka uygarlık olan İskit ve Sarmatlar ülkelerinin kahramanlarını konu alan altından toka yapımında gelişmiş oldukları bilinmektedir. 4. ve 9. yüzyıl aralığında ise altın kase, altın vazo işçiliğinde en muhteşem örnekleri vermişlerdir. Eserlerin bir kısmı New York, Morgan koleksiyonunda teşhir edilmektedir.

Türklerin altından eşya yapımını azaltması Müslümanlığı kabul ettiği zamanlara denk gelir.Bundan sonra altını yalnızca süs eşyası için kullanmışlardır.

Altının çıkarıldığı bölgeler: Bursa, Balıkesir, Antakya, Kütahya, İzmir, Mersin Kütahya ve çevresidir.Yeni Gine, dünya üzerinde bu değerli metalin çıkarıldığı yerlerdendir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Tedarikçi